Nors Lietuvoje tamsiuoju paros metu eismo sąlygos tampa itin pavojingos, daugelis pėsčiųjų vis dar ignoruoja paprasčiausią saugumo priemonę – atšvaitus. Naujausi tyrimai rodo, kad vos trečdalis lietuvių nuolat dėvi atšvaitus, o tai kelia didelį susirūpinimą.
Ignoravimas, kuris gali kainuoti gyvybę
„Gjensidige” draudimo bendrovės užsakymu atlikta apklausa atskleidė liūdną realybę: daugelis lietuvių mano, kad jų saugumas kelyje priklauso tik nuo vairuotojų. Toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Tamsoje pėsčiasis be atšvaito tampa beveik nematomas, o vairuotojai neturi pakankamai laiko sureaguoti ir išvengti susidūrimo.
Vaikų saugumas – tėvų rankose
Dar labiau neramina tai, kad daugelis tėvų nesirūpina savo vaikų saugumu. Tyrimo duomenimis, vos 9 proc. Lietuvos gyventojų pasirūpina, kad jų atžalos tamsiuoju paros metu dėvėtų atšvaitus. Vaikai yra ypač pažeidžiami eismo dalyviai, todėl tėvai privalo užtikrinti jų saugumą. Atšvaitai ne tik padidina vaikų matomumą, bet ir ugdo jų atsakomybę už savo saugumą kelyje.
Atšvaitas = 150 metrų gyvybės
Atšvaito svarbą sunku pervertinti. Vairuotojai pėsčiąjį su atšvaitu pastebi iš 150 metrų atstumo, o be atšvaito – tik iš 30 metrų. Tai reiškia, kad atšvaitas gali suteikti vairuotojui pakankamai laiko sureaguoti ir išvengti nelaimės.
Kur dėvėti atšvaitą?
Atšvaitas turi būti matomas iš visų pusių, todėl geriausia jį segėti dešinėje pusėje – prie drabužių, rankinės ar kuprinės. Svarbu, kad atšvaitas būtų juosmens-kelių aukštyje, nes būtent į šią zoną vairuotojai kreipia daugiausia dėmesio.
Ne tik pėstiesiems!
Atšvaitus turėtų dėvėti ne tik pėstieji, bet ir dviratininkai, paspirtukininkai ir net automobilių vairuotojai, kai išlipa iš automobilio tamsoje.
Kvietimas keistis
Atšvaitai – tai ne mados aksesuaras, o gyvybės garantas. Kiekvienas iš mūsų turime prisiimti atsakomybę už savo ir savo artimųjų saugumą kelyje. Dėvėkime atšvaitus ir būkime matomi tamsoje!